Jak jsme balili sněhovou kouli…

Karel Čapek dal dohromady knihu Jak se co dělá, Josef Čapek napsal Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort, Ota Pavel Jak jsem potkal ryby, v televizi slzíte u pořadu Jak se staví sen – no a já si tady střihnu Jak jsme balili sněhovou kouli.

Určitě si dokážete představit výraz mých studentů, když jsem jim sdělila obsah hodiny: „Budeme balit sněhovou kouli!“ Ono venku jaro v rozpuku, do Krkonoš, kde stále ještě mají plotny sněhu, daleko a Halíková se snaží tvářit, jako že má všech pět pohromadě. „No jasně, minulou hodinu jsme skupinovým zadáním pronikli do tajů májovců, ruchovců a lumírovců (bacha – opravdu se dle PČP jedná o slova s malým počátečním písmenem – viz P. S.), tak dnes zkusíme, co se do vás uložilo.“

„Každý z vás je sněhovou vločkou a uvede jednu informaci o české literatuře za doby působení těchto skupin. Další vločka zopakuje předchozí moudra a přidá další. Tímto způsobem to všechno navalíme na posledního z vás. Je nás tu jenom 22, to dáme!“

A tak jsme balili a valili: Jan Neruda byl májovec, lumírovci měli Lumír, základní kámen Národního divadla položen 1868, Národní divadlo otevřeno 1881, 50. léta jsou dobou Bachova absolutismu, … když tu se najednou jedné vločce (asi teplem) zamlžila mřížka a sebevědomě přidala – pohybujeme se v literatuře 17. století! Naštěstí ostatní vločky nesly přicházející jarní teplo statečně a okamžitě si odmítly nechat svou sněhovou kouli zaneřádit. Nakonec jsme vločku-inovátorku přesvědčili, že už několik měsíců probíráme 19. století, a společnou kouli jsme dovalili!

PS: Zase to mám s ponaučením: Nenechte se Cermatem nachytat a pište pravopisně správně jména příslušníků různých společenstev – májovec, ruchovec, lumírovec, sokol, františkán, benediktin, slávista, sparťan apod.

Tento web byl archivován, nenaleznete zde žádný nový obsah, není možné se přihlásit nebo komentovat příspěvky.

Moc děkujeme za přízeň :)