Jak správně NE/prezentovat

„Připrav si na příští hodinu prezentaci!“  zavelel/a učitel/ka, dívaje se/dívajíc se na vás s chutí po krvi v očích. Každý z vás se již jistě někdy ocitl v podobné, ne-li stejné situaci. Ačkoliv není (zdánlivě) nic tak těžkého na vytvoření pěkné prezentace v power pointu nebo prezi a následném odprezentování vašeho díla spolužákům a kantorům, věřte, že jsou na naší škole i tací, pro které se právě toto jeví, jako nadlidský úkol. Pokud i vy patříte mezi tuto skupinu lidí, nezoufejte… Mám pro vás několik zaručených rad, které vás vynesou až na vrchol mezi nejlepší prezentátory.

Jen Wikipedie nestačí

Není nic jednoduššího, než otevřít Wikipedii, zadat požadované téma, označit moře textu, zkombinovat klávesy CTRL a C, otevřít prázdný slide vaší prezentace a následně pomocí CTRL a V vložit data, pozměnit pár slov (to aby to vypadalo, jakože všechna ta slova, která se v prezentaci objeví, jsou jen a jen vaše) a hurá. Práce hotová, že? Tak to ani náhodou, frajere/frajerko. Neříkám, že Wikipedie je špatná. Já sám z ní čerpám velice často, ale je důležité čerpat i z jiných zdrojů. Rovnou si přiznejme, že v knihách nebo jiných nevirtuálních textech, i přesto, že si to učitelé naivně přejí, nikdo z nás jen tak hledat informace nebude. Snažte se proto hledat na internetu důvěryhodné zdroje, které se navzájem potvrzují. Na některé předměty, jako je hudebka nebo výtvarka, vám bude stačit pouhé zkopírování textu a jeho následné přerecitování, ale na jiné, složitější předměty, se budete muset do všech informací ponořit hlouběji a vytvořit iluzi, že tématu vaší práce rozumíte.

Všichni dbáme na vzhled

Jednou z nejvíce hodnocených částí vašeho výstupu je design vaší prezentace. Zde je několik mých tipů, kterých byste se měli držet:

  • Čím méně textu, tím přátelštěji prezentace působí (nejhorší čin, kterého se můžete dopustit, je vytvoření slidu přeplněného miniaturním textem, který dokážou přečíst pouze lidé sedící v prvních lavicích).
  • Obrázky a fotky jsou důležité! Všeho moc však škodí. Ti z vás, kteří byli na nedávném hudebním programu, zajisté nepřehlédli prezentaci organizátorů přeplácanou fotkami a stem různých animací. Rozhodně nechcete, aby vaše prezentace působila, jako abstraktní dílo vytvořené v hodinách výtvarné výchovy. Snažte se tedy to ani s obrázky moc nepřehnat.
  • V jednoduchosti je krása… Ať už se jedná o text, fotky, kombinace různých barev na pozadí (zkráceně o celou prezentaci), základní pravidlo zůstává stejné. Snažte se zachovat jednoduchost. Pěkný a prostý vzhled zanechá kolikrát lepší dojem než směs textu a barev. Ta vyvolá v člověku maximálně tak epileptický záchvat.
  • Použijte program, který vám je sympatický. I v „obyčejném“ power pointu můžete vytvořit mistrovské dílo…

Nejdůležitější jste vy <3

Ačkoliv si to spousta lidí neuvědomuje, prezentace by měla být pouhým doprovodným prvkem vašeho výstupu. To, jak na ostatní váš výkon zapůsobí, je hlavně na vás a vašich prezentačních dovednostech. Ani s tou nejdokonalejší prezentací nikoho neohromíte, pokud budete jenom tiše a nesebevědomě pokoktávat před třídou. Je pochopitelné, že ne každý se zrovna vyžívá v mluvení před hromadou lidí, ale ani tenhle strach by vám neměl stát v cestě. Mluvte nahlas. Neboje se ozvat tak, aby si vás všimli i ti nejznechucenější v zadních lavicích. I to nejnudnější téma se dá dobře „okecat“ pokud víte jak na to. Já sám nejsem zrovna nejpozornější student, tudíž kolikrát ani nezpozoruji, že některý z mých spolužáků začal něco prezentovat, pokud se náležitě neuvede (společně se svou prací) a nepřesvědčí mě, že bude zábavnější věnovat mu mou pozornost. Pamatujte, že lidé si vždy nejlépe zapamatují úvod a konec vašeho výstupu, tudíž prosím oba tyto milníky rázně ohlaste a nebojte se je zdůraznit.

Shrnutí

Pokud jste se dočetli až sem, pak vám gratuluji. Mohu vám garantovat, že pokud se budete držet těchto mých pár tipů, které jsem se za svůj pobyt na našem gymplu naučil, budete zajisté se svými prezentacemi sklízet veliký úspěch. Pokud ne, pak není chyba na mé straně, ale na vaší.

 

Zdeněk Scharnagl

🙋‍♂️🔥🔞🍷🕊👉🏽❌(🥦⌚️)

Tento web byl archivován, nenaleznete zde žádný nový obsah, není možné se přihlásit nebo komentovat příspěvky.

Moc děkujeme za přízeň :)