Ve spárech prokrastinace

Tento článek není věnován pouze studentům Gymnázia, Tachov, ale i našim veleváženým redaktorům.

Prokrastinace, náš největší nepřítel (když nepočítáme fyziku, ale o ní dnešní článek nebude). Jak jste si jistě všimli, prokrastinace postihla i většinu našeho novinářského týmu, především mě, a ačkoliv se snažíme a vymýšlíme nová témata na články, také reportáž z jídelny je v procesu a samozřejmě i více hodnocení módní policie, stále se nám nedaří. V tomto článku se tedy pokusím předat pár rad, které by snad mohly fungovat a váš pobyt na gymplu tím alespoň trochu ulehčit a přidat vám tím více hodin spánku.

 

neodkládejte věci na později 

Ze začátku si určitě říkáte, že času máte dost, po nějaké době už nestíháte a potom můžete dodělávat prezentaci přímo ve škole, samozřejmě, že žádné takovéto zkušenosti nepramení přímo ode mě. Když už nějaký ten referát nebo prezentaci dostanete, vrhněte se na to co nejdříve. Uvidíte, že to pro vás ve výsledku bude mnohem lepší, než abyste to stále odkládali. Je jasné, že do určitých věcí týkajících se školy se vám prostě chtít nebude, určitě to bude ale menší zlo, než kdybyste se na to vykašlali téměř úplně a nestíhali.

 

stanovte si pevný termín

Pokud si nestanovíte pevný termín, vaše práce bude o to složitější, protože pokaždé si řeknete, že ještě máte času dost. Kdyby se vám stalo, že učitel takto rozdá nějaké prezentace/referáty, raději mu řekněte, aby vám dal nějaký přesnější termín, potom byste totiž mohli dostat prezentaci na angličtinu na téma Kanada a měli ji zpracovat zhruba za 2 dny a řeknu vám, žádná sranda to v týdnu není.

 

dělejte věci systematicky

Občas se vám může zdát, že ve chvíli, kdy máte začít dělat něco důležitého, máte na práci spoustu jiných věcí. To je ale bohužel jen další část prokrastinace. Pokud vám to víkend dovolí, vyhraďte si třeba na danou věc jeden celý den a nemusíte to ani zpracovávat v kuse, stačí, když budete dělat vždy jen chvíli, a pak si dáte pauzu na nějaké to odreagování. Jestliže víkendy volné nemáte, nevrhejte se do jiných věcí dříve. Naplánujte si, co je potřeba udělat, a potom jděte podle vašeho seznamu.

 

držte se dál od věcí, které vás rozptylují

Další klasická věc, kterou si sami sobě vyčítáme. Děláte si takhle prezentaci na určité téma a potřebujete najít nějakou informaci, která bohužel ani v učebnici není. Musíte tedy použít internet. Na internetu jistě lehce naleznete informaci, kterou jste hledali, naneštěstí tam ale také najdete třeba spoustu nových příspěvků či nepřečtených zpráv. Řeknete si: „Bude to jen na chvíli, jen odepíšu, kouknu se na nový příspěvky a vrátím se k prezentaci.“ Bohužel takto to často nekončí. Po nějaké té půlhodince (při nejlepším) už hrajete hry, na které jste viděli reklamy a úplně jste zapomněli, že jste měli rozdělanou nějakou prezentaci. Při takovýchto situacích je nejlepší dát mobil co nejdále, vypnout televizi a věnovat se pouze dané práci.

 

nalaďte se 

Jako poslední bod bych už jen chtěla napsat, že důležité je taky naladit se do určitého pracovního módu, kdy si zapnete třeba nějakou hudbu, která vám pomáhá soustředit se, a uvidíte, že při tom budete pracovat mnohem efektivněji (nedoporučuji vaši oblíbenou hudbu, snadno odvede vaši pozornost z práce k profesionálnímu zpěvu i s vystoupením).

 

Doufám, že vám tento článek alespoň trochu pomůže a že nebudete už tolik prokrastinovat. Věřte, že i tento článek byl napsán z důvodu mé prokrastinace, přeci jen v ní jsem mistr a BLVD.cz přeci nesmí přijít o mé drahocenné příspěvky. Pokud byste chtěli vědět, jak zpracovat správnou prezentaci, můžete se kouknout do rubriky Tipy na článek „Jak správně NE/prezentovat.“

ilustrační fotografie – autor: Ragimiri

Majda Milbachová

Ahoj

Tento web byl archivován, nenaleznete zde žádný nový obsah, není možné se přihlásit nebo komentovat příspěvky.

Moc děkujeme za přízeň :)