Mácha a jeho Máj ve výkladu jednoho z vás…

Kdykoliv má student vystoupit se svým pracovním listem a pokusit se nám přiblížit některého spisovatele a jeho tvorbu, usilovně si v duchu opakuji: „Halíková, vydrž, nevstupuj s připomínkami, nech studenta mluvit, dodatečně se ozveš, co nebylo úplně ok.“ Pravidelně to nevydržím… ale posuďte sami, do jaké situace jsem se onehdy dostala:

Student mával svým pracovním listem už od rána, všichni jsme hodně předem věděli, že si výstup skutečně připravil. Vybral si velikána českého romantismu – Karla Hynka Máchu a jeho skladbu Máj. Odsunula jsem se do zadní lavice rozhodnutá, že se svého mlčení jen tak nevzdám. Kdo by tak asi mohl plácat nesmysly o Máchovi, když se o něm a Máji dá najít informací nad hlavu… Uvelebím se, tupě zírám do pracovního listu a poslouchám moudro od tabule, když tu se ozve: „Mezi autory, kteří tvořili v Máchově době, patřil Karel Čapek a Alois Jirásek.“ Letargie povolila, podvědomí zavelelo: „Tohle nemůžeš opravovat až na konci hodiny! Co když si to někdo zapamatuje!“ Neumím zpaměti všechna data narození a úmrtí napříč literárním světem, ale Mácha s Čapkem – jen za použití selského rozumu – spolu husy fakt nepásli. Mácha žil jen chvíli (26 let), a to na začátku 19. století v době romantismu. Alois Jirásek a Karel Čapek se sice narodili v 19. století, ale první z nich v roce 1851, druhý pak na konci století v roce 1890. Zkrátka se v dějinách dost minuli, ba ani jako nemluvně si Mácha Jiráska pochovat nemohl, protože – jak mnozí již víte – K. H. Mácha nezvládl přeprat choleru a zemřel již v roce 1836.

Nějaké ponaučení? Jo, jo – používejte hlavu nebo třeba i učebnici, abyste nějakému wikipeďáckému chytrolínovi nenaletěli :-).

PS: Už se těším na vaše další literární, ba i lingvistické výstupy.

Tento web byl archivován, nenaleznete zde žádný nový obsah, není možné se přihlásit nebo komentovat příspěvky.